02.12.2021

Inwestycje w apartamenty - dlaczego warto je rozważyć przed końcem roku?

Ze względu na galopujący wzrost inflacji (w listopadzie wzrosła rok do roku o 7,7 %) trzymanie oszczędności w gotówce to rozwiązanie, które zagrożone jest utratą wartości pieniądza w czasie. Dlatego osoby posiadające nadwyżki finansowe mogą szukać innych form zainwestowania swojego kapitału. Takimi bez wątpienia są, coraz bardziej popularne, inwestycje w nieruchomości, w tym w apartamenty inwestycyjne. Koniec roku to dobry czas na zakup nieruchomości. W szczególności dla wszystkich tych, którzy planują jej zbycie po kilku latach z korzyścią i zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

 

Projekt by DohoDesign

Inwestycje w apartamenty nad morzem na sprzedaż

 

Apartament wakacyjny to mieszkanie kupowane najczęściej jako second home lub pod wynajem, zlokalizowane zazwyczaj w atrakcyjnym turystycznie miejscu, np. w zachodniopomorskim w Kołobrzegu nad morzem. Obecnie, kiedy inflacja bije rekordy również ceny mieszkań wciąż utrzymują się w trendzie wzrostowym. Co ciekawe zainteresowanie zakupem nieruchomości pomimo pandemii i stale rosnących cen rośnie. Rośnie też popularność kupna apartamentu nad morzem pod wynajem, który poza możliwym wzrostem wartości nieruchomości w czasie, zapewnia również przychody z najmu.

 

Sprzedaż zgodna z przepisami

 

Myśląc o inwestycji w nieruchomości w perspektywie krótkoterminowej, należy wziąć pod uwagę kwestię jej odsprzedaży w przyszłości i związanych z tym przepisów prawa podatkowego. Aby sprzedać mieszkanie bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego musi upłynąć pełnych 5 lat kalendarzowych (liczonych od 1 stycznia do 31 grudnia) lub dochód z transakcji musi być przeznaczony na cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat. Dlatego jeśli nie planujemy kupna kolejnej nieruchomości po sprzedaży aktualnie nas interesującej, korzystniej jest dokonać zakupu przed końcem roku, niż czekać z decyzją do początku następnego roku. Jeśli nieruchomość zostanie kupiona w lutym, to 5-letni okres liczony będzie od 1 stycznia następnego roku, , co sprawi, że ze sprzedażą zgodnie z przepisami prawa poczekać będzie trzeba niemal sześć, a nie pięć lat. Jeśli natomiast kupimy nieruchomość jeszcze w grudniu, to 5-letni okres liczony będzie od 1 stycznia kolejnego roku.

 

W przypadku rynku wtórnego w segmencie condo, to rynek ten praktycznie nie istnieje – mało kto zainteresowany jest sprzedażą nieruchomości przynoszącej dodatkowe zyski z tytułu najmu. Jeśli jednak na rynku wtórnym pojawiają się apartamenty wakacyjne w atrakcyjnych lokalizacjach, to dość szybko znajdują nowego właściciela. Zdarza się jednak, że w umowie z inwestorem znajdują się zapisy o prawie pierwokupu czyli możliwości odkupienia apartamentu przez inwestora w pierwszej kolejności.

 

Zainwestuj apartament w Kołobrzegu

 

Jeżeli rozważamy inwestycję w nieruchomości jeszcze przed końcem roku, warto przyjrzeć się apartamentom premium w ofercie Vacation Investmens. Nieruchomości luksusowe i te o podwyższonym standardzie są z reguły bardziej odporne na wahania rynku dzięki przewagom takim jak: unikatowość, doskonałą lokalizację, jakość wykonania, czy niepowtarzalny widok. Ich wartość oraz popularność wśród wynajmujących będzie większa. W naszej ofercie znajduje się pięciogwiazdkowy hotel condo  Baltic Wave w dzielnicy uzdrowiskowej Kołobrzegu. To będzie jeden z niewielu tego typu obiektów w Polsce. Oferuje zakup unikalnego apartamentu w condohotelu oraz możliwość korzystania z lokalu podczas długich pobytów właścicielskich. Obiekt będzie dysponował atrakcyjnym zapleczem usługowym oraz profesjonalnym serwisem dzięki współpracy z międzynarodową marką hotelową Crowne Plaza. Kolejną oferowaną przez nas inwestycją jest Wyspa Solna – osiedle z mieszkaniami wakacyjnymi położone w samym centrum Kołobrzegu na Wyspie Solnej. Nieruchomość oferuje mieszkania  na użytek własny lub pod wynajem z bogatym zapleczem usługowym i możliwością współpracy z profesjonalnym operatorem.

 

Nie czekaj z inwestycją w nieruchomości do nowego roku. Zapoznaj się z nasza ofertą już dziś!

 

#apartamentyinwestycyjne #apartamentwkolobrzegu #apartamentykołobrzegnasprzedaż

 

Nasi eksperci

MAŁGORZATA ZGODA

ANNA SIWEK