29.01.2020

Inwestycyjna kura, która znosi złote jaja. Czyli jak zarobić na nieruchomościach ?

Polskie nadmorskie kurorty to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród najprężniej rozwijających się rynków. Umiejętnie wykorzystują to inwestorzy, którzy na turystach zarabiają krocie.

2019 rok będzie rekordowy. Choć jeszcze dokładnie tego nie policzono, szacunki Ministerstwa Sportu i Turystyki zakładają, że w 2019 roku Polskę odwiedziło ponad 20 milionów turystów. Ogromna większość spędzała czas na polskim morzem. W zamkniętym już 2018 roku, tylko na Pomorzu Zachodnim sprzedano 15 milionów noclegów. To najlepszy region pod tym względem w kraju. Przez sześć ostatnich lat turyści kupili o prawie 40 proc. więcej noclegów w tym regionie. O popularności tego kierunku niech też świadczy to, że o ponad połowę wzrosła liczba zagranicznych turystów, którzy przyjechali na Pomorze Zachodnie.

Pomorze najpopularniejszym regionem

To już nie tylko moda ale i fascynacja nadmorskimi atrakcjami. Na trzecim miejscu podium jest bowiem województwo pomorskie, w którym wykupiono prawie 10 mln noclegów. Ustępuje nieznacznie województwu małopolskiemu, gdzie turyści zapłacili za prawie 14 mln noclegów.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego („Ruch Turystyczny 2018-GUS”), który bada ruch turystyczny, nie pozostawiają złudzeń. Jeśli weźmiemy pod uwagę walkę powiatów o turystów, to sam region kołobrzeski może pochwalić się ponad 5 mln wykupionych noclegów. Wyprzedzają go tylko Warszawa i Kraków.

Co wpływa na taką atrakcyjność powiatu kołobrzeskiego? Przede wszystkim nowoczesna infrastruktura drogowa. Do uzdrowiska można dojechać trasami szybkiego ruchu praktycznie z każdego kierunku Polski, a także z Niemiec.

Inwestycje w bazę noclegową spowodowały, że powiat jest tak popularnym kierunkiem dla gości z zagranicy. Przez co również ryzyko inwestujących w apartamenty, takie jak w Hotelu Baltic Wave, o którym mowa poniżej, jest praktycznie znikome.

Jak zarabiać na turystach?

Dostrzegają to inwestorzy, którzy otwierają nowe hotele i pensjonaty. Liczba korzystających z noclegów w obiektach hotelowych rok do roku wzrosła o 9,3%, w tym w pensjonatach o 51,1%, w hotelach o 9,9%, a w pozostałych obiektach hotelowych o 2,6%. Najbardziej popularne są hotele 3 i 4 gwiazdkowe. Właściciele notują wzrost popularności swoich noclegów o 30 proc w porównaniu do ubiegłego roku.

Dane lokalnej izby turystycznej wskazują, że kołobrzeskie hotele notują średnie obłożenie na poziomie 63%. To o 10% więcej niż średnia krajowa. W letnich miesiącach, w szczycie sezonu obłożenie to nawet 98% (Raport GUS „Rynek Hotelarski w Polsce 2019”, wydanie specjalne czasopisma Świat Hoteli).

Takie dane generują spore zyski dla właścicieli ciekawych nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo. Już ponad połowa Polaków posiadających nadwyżki finansowe decyduje się na ulokowanie kapitału w nieruchomościach. Analizy wskazują tę formę inwestycji jako jedną z najbardziej bezpiecznych i dochodowych. Na rynku istnieje wiele rozwiązań. Przebojem stają się condohotele czy aparthotele.

Pojedynczy inwestor może stać się właścicielem jednego lub kilku apartamentów, które na jego zlecenie obsługuje wyspecjalizowana firma. Dzięki temu jest to inwestycja praktycznie bezobsługowa. Po zakupie takiego apartamentu, najem obsługuje profesjonalny operator, który zajmuje się marketingiem danej nieruchomości, ustala ceny by zapewnić jak największe obłożenie noclegów, a z drugiej strony rentowność przedsięwzięcia. Inwestor cieszy się natomiast comiesięcznym, stałym dochodem.


W co warto inwestować ?

Nową inwestycją na rynku pomorskim jest Hotel Baltic Wave, który powstaje na działce o powierzchni 6 762 m2 zlokalizowanej w centrum dzielnicy uzdrowiskowej w Kołobrzegu, między ul. Kasprowicza, Kołłątaja i Kościuszki. Jednocześnie inwestycję dzieli zaledwie 200 m od morza. Docelowo budynek będzie posiadał 14 kondygnacji, a jego wysokość osiągnie blisko 50 metrów. Powierzchnia całkowita hotelu wyniesie 44 367 m2, a użytkowa 40 907 m2. W budynku powstanie 468 apartamentów o powierzchni od 29 m2 do 130 m2, a także bogata strefa udogodnień m.in. panoramiczny basen typu inifity-edge, kryty kompleks basenowy, strefa spa&wellness, bar i kawiarnia widokowa, restauracje i centrum konferencyjne.

W świetle bardzo wysokich danych wynikających z wcześniej wspomnianego raportu GUS, inwestycja w apartamenty w hotelu Baltic Wave prezentuje się bardziej niż obiecująco. Wysoki standard oraz dopracowany każdy szczegół oferty w połączeniu z popularnością Kołobrzegu mogą przynieść wymierne korzyści.

Nasi eksperci

WIOLETTA SOKOŁOWSKA