30.01.2020

Czy to dobry moment na zakup nieruchomości?

Najnowsze dane potwierdzają, że miniony rok był kolejnym bardzo dobrym okresem na rynku deweloperskim. Według danych JLL w sześciu kluczowych aglomeracjach sprzedano łącznie 65,4 tys. mieszkań czyli o 0,8% więcej niż poprzednim roku. Był to jednocześnie drugi najlepszy wynik w historii po rekordowym 2017 roku, kiedy popyt dodatkowo stymulowany był dopłatami w ramach rządowego program Mieszkanie dla Młodych. Wg raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce 4Q 2019”, w 2019 roku rewelacyjny okazał się czwarty kwartał, kiedy łączna sprzedaż mieszkań w ujęciu r./r. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi wzrosła o 9,1% do poziomu 17,6 tys. lokali.

Popyt przewyższa nową podaż

Widać jednocześnie, że mieszkania cały czas sprzedają się praktycznie na pniu. Liczba zakontraktowanych w minionym roku lokali była nawet większa niż wprowadzonych przez deweloperów do oferty. W efekcie łączna liczba mieszkań znajdujących się w sprzedaży zmniejszyła się w ciągu roku o 1,1% do 50,3 tys. mieszkań. W samym czwartym kwartale do sprzedaży deweloperzy wprowadzili 17,6 tys. mieszkań. I choć było ich aż o 21,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, to widać, że dokładnie taka sama liczba mieszkań została zakontraktowana w ostatnich trzech miesiącach minionego roku. Świadczy to o utrzymującej się bardzo dobrej koniunkturze na rynku mieszkaniowym i rozchwytywaniu pojawiającej się nowej oferty.

Wzrosty sprzedaży przy rosnących cenach

O mocy popytu świadczy również to, że bardzo wysoka sprzedaż jest osiągana pomimo systematycznie rosnących cen mieszkań. Na rynku warszawskim w minionym roku zwyżka wyniosła 9%, a średnie ceny lokali w ofercie pierwotnej przekroczył magiczny poziom 10 tys. zł/m2. W Trójmieście ten poziom lada moment również zostanie przekroczony. Istotne jest, że wzrost cen był skorelowany z drożejącymi materiałami budowlanymi, rosnącymi kosztami pracy oraz wyższymi wycenami gruntów inwestycyjnych. Nie można zatem mówić o tworzeniu się jakiejś bańki spekulacyjnej. Klienci rozumieją i akceptują rosnące ceny.

Dobry moment na zakup nieruchomości

Obecnie warto rozważyć zakup nieruchomości inwestycynej lub na własny użytek nie ma co zwlekać. Strategia zakładająca przeczekanie wzrostów cen i liczenie na spadki ma małe szanse na powodzenie. Na razie nie ma przesłanek, które mogłyby to zapowiadać. Z uwagi na rosnący poziom cen i niekończącą się koniunkturę na rynku nieruchomość teraz jest najlepszy moment na decyzję zakupową. To doskonała lokata kapitału szczególnie w perspektywie zwiększającej się inflacji. Tym bardziej, że Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. Przekłada się to również na niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych, co podsyca akcję kredytową na zakup mieszkania.

W co warto inwestować ?

Nową inwestycją na rynku zachodniopomorskim jest Hotel Baltic Wave, który powstaje na działce o powierzchni 6 762 m2 zlokalizowanej w centrum dzielnicy uzdrowiskowej w Kołobrzegu, między ul. Kasprowicza, Kołłątaja i Kościuszki. Jednocześnie inwestycję dzieli zaledwie 200 m od morza. Docelowo budynek będzie posiadał 14 kondygnacji, a jego wysokość osiągnie blisko 50 metrów. Powierzchnia całkowita hotelu wyniesie 44 367 m2, a użytkowa 40 907 m2. W budynku powstanie 468 apartamentów o powierzchni od 29 m2 do 130 m2, a także bogata strefa udogodnień m.in. panoramiczny basen typu inifity-edge, kryty kompleks basenowy, strefa spa&wellness, bar i kawiarnia widokowa, restauracje i centrum konferencyjne.


Hotele w tym rejonie mogą się pochwalić średniorocznym obłożeniem sięgającym wg GUS 63 procent. To o około 10 procent więcej niż średnia krajowa (Raport „Rynek Hotelarski w Polsce 2019”, wydanie specjalne czasopisma Świat Hoteli). Wskaźnik ten osiąga rekordowe poziomy w sezonie letnim, kiedy oscyluje wokół 98 procent!


W świetle tych danych inwestycja w apartamenty w hotelu Baltic Wave prezentuje się bardziej niż obiecująco. Wysoki standard oraz dopracowany każdy szczegół oferty w połączeniu z popularnością Kołobrzegu mogą przynieść wymierne korzyści.

Nasi eksperci

WIOLETTA SOKOŁOWSKA